Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Antikvariát Golem je internetový a zásilkový obchod.

Náš blog

Odpověď na otázku, jak dlouho už papír existuje, závisí na tom, jak papír definujeme: Můžeme nazvat papírem už papyrus, který používali Egypťané již 3500 let před Kristem k předávání svých zpráv? Nebo pergamen? Nejstarší známý nález popsaného pergamenu lze vysledovat až do roku 2700 před naším letopočtem také v Egyptě. Výroba průmyslového papíru se za posledních 200 let rychle rozvíjela. Dnešní stroje mají délku až 300 metrů a produkují až 1 500 tun denně. V roce 1850 byla výroba papíru na celém světě pouze kolem 100 000 tun ročně; dnes je to 325 milionů tun ročně!

Název odkazuje na svátek světců Filipa a Jakuba Mladšího, který je od 19. století slaven 1. května. Pod názvem Valpuržina noc je slaven také v německy mluvících zemích a Skandinávii.  Kořeny těchto oslav sahají do doby před křesťanstvím a mají germánský a keltský původ. Zvyk pálení ohňů v předvečer prvního máje není historicky zmiňován v žádných staročeských pramenech.

Máme dárek pro všechny zákazníky ze zemí platícími eurem, zejména pak pro Slovenské milovníky knih. Nyní si můžete ceny u knih zobrazovat ihned v eurech a objednávky v eurech také platit. Ode dneška si už nemusíte dělat těžkou hlavu s přepočtem českých korun na eura. Abychom vám zpříjemnili nákup na našem eshopu, veškeré přepočty děláme za vás! Vše uvidíte na vlastní oči na našich stránkách.

Ten, kdo miluje knihy, miluje také knihovny a jejich tajemné kouzlo, které vyzařuje z místností zaplněných knihami. Čím je knihovna starší, tím je také tajemnější. Záhadnější jsou také příběhy, které se tam skrývají. Za všemi dveřmi v každé nové místnosti jsou knihy - některé jsou přístupné všem, jiné jsou zamčené. A pak jsou tu tajemné knihovny o kterých jste slyšeli nebo četli, ale které zůstávají pro širokou veřejnost a většinu milovníků knih uzavřené. Ale co kdyby existoval způsob, jak tyto knižní poklady navštívit a uspokojit svou vášeň?

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně je největší slavností křesťanského církevního roku, je oslavou Kristova zmrtvýchvstání a vítězství nad smrtí. V lidové tradici je dnešní den spjat s mnoha hezkými zvyky a tradicemi. Je to pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. Již v předkřesťanské tradici je toto období vítáním jara a nového života. Malují se vajíčka, pletou pomlázky a pečou se mazance. V některých krajích se dodnes udržuje zvyk svěcení pokrmů. Součástí tradice je zvyk, že část posvěceného pokrmu by měl dostat i každý host v domě.

Mnoho generací malých čtenářů vyrostlo na pohádkách o Křemílku a Vochomůrkovi, O loupežníku Rumcajsovi, Maková panenka, Říkání o víle Amalce, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, Vodník Česílko. Kdo by neznal tyto pohádky nebo Večerníčky! A co maji společného? Všechny vyšly z pera Václava Čtvrtka. Některá svá díla napsal pod pseudonymy, např. Huge Prattler, Karel Poledne, Jan Neděla nebo Málek. V neděli 4. dubna 2021 si připomínáme 110. výročí od narození jednoho z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých autorů pohádek a dětské literatury.

Každé svátky i období mají své rituály a obyčeje, které lidé po stovky let dodržují. Velikonoce jsou za dveřmi a jedna z tradic, která se k nim váže je i pečení beránka, a proto vám dnes přinášíme náš recept jak si takového Velikonočního beránka upéct. Zkoušeli jsme různé recepty, ale nejvíce se nám osvědčil ten, který vám dnes představíme. Jde spíše o náročnější způsob přípravy, ale bohatě se to vrátí až vás vaši blízcí pochválí za dobrotu, kterou jste jim připravili.

Dnes je Květná neděle, tedy šestá a zároveň poslední neděle postní, což je konec postního období trvajícího 40 dnů. Je to připomínka na slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Název svátku je odvozen od květů, jimiž bývají kostely vyzdobeny a které mají připomínat palmové větve, jimiž lid vítal Ježíše. S tímto obdobím je spojeno mnoho krásných tradic a zvyklostí, jako trhání kočiček a jejich svěcení v kostele, ženy a dívky by si měli obléci nové šaty a příprava na nejdůležitější křesťanský svátek v roce a tím jsou Velikonoce. 

Tolkienův čtenářský den (Tolkien Reading Day) je neoficiální svátek, který se od roku 2003 každoročně slaví. V tento den si čtenáři po celém světě připomínají díla britského autora J. R. R. Tolkiena. Iniciátorem je britská Tolkien Society, která se na jedné straně považuje za literární společnost a na straně druhé za oficiální fanklub. Po celém světě se pořádají besedy, veřejné čtení a přednášky v knihovnách, školy mají vlasní akce. Víte, že před 55 lety vzniklo první filmové zpracování Hobita a vzniklo v socialistickém Československu? Byla to  animovaná adaptace a podílel se na ni výtvarník Adolf Born.

Pojem poezie probouzí nejrůznější asociace: poetický okamžik plný romantické atmosféry a nevýslovné krásy, chudý poetický básník v podkroví. I v době internetu a MP3 je poezie důležitou součástí kultury. Že poezie a moderní média se v žádném případě nevylučují, ukazují také různé odkazy  na internetu:  texty, video nebo audio na Facebooku, Instagramu, TikToku nebo Twitteru. V roce 1976 vznikla v Basileji první telefonní budka v německy mluvícím regionu, kde jste si zdarma mohli poslechnout báseň.