Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Antikvariát Golem je internetový a zásilkový obchod.

Náš blog

Světový den knih a autorských práv, který se slaví 23. dubna, je mezinárodní oslava knih, literatury a autorských práv. Den byl vyhlášen UNESCO v roce 1995 s cílem podpořit čtení, publikování knih a ochranu autorských práv. Rovněž připomíná význam knihtisku a jeho vynálezce Johanna Gutenberga, který umožnil masovou produkci a šíření knih, čímž přispěl k rozvoji kultury a vzdělanosti.

Velikonoce jsou za dveřmi, a proto jsme pro vás přichystali recept na mazanec podle našich babiček. Velikonoční mazanec patří mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Podle tradice se peče na Bílou sobotu, která nám má připomínat pomazání Kristova těla a jeho uložení do hrobu. Tradice pečení velikonočního mazance je tu s námi už velmi dlouho. Recepty se předávají z generace na generaci a ty nejstarší dochované pocházejí dokonce už z 16. století a některé prameny uvádí i 15. století.

Knižní festival Ostrava, akce, kterou si nesmí nechat ujít žádný vášnivý čtenář a milovník knih. Novinky v knižním světě, besedy a přednášky, autogramiády, workshopy, autorská čtení, setkání s českými autory, a hlavně spousta skvělých knih. Třetí ročník Knižního festivalu Ostrava bude mít opět co nabídnout. 11. a 12. března se na Černé louce sejdou nakladatelé všech žánrů z celé České republiky, oblíbení čeští autoři, kteří představí svá nová díla, ale jde hlavně o setkání čtenářů a fanoušků knižní tvorby.

Svatý Valentin byl římský kněz, biskup, který okolo roku 269 zemřel mučednickou smrtí. Není přesně známo, kdy byl svatořečen, stalo se tak v raném středověku, protože je zapsán ve Zlaté legendě ze 13. století a v chrámových kalendářích 14. století, včetně českých. Den svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn) se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. V poslední době se tento svátek těší velké oblibě po celé Evropě.

Můžete sbírat spoustu věcí: ať už pivní tácky, zahradní trpaslíky, boty nebo auta. Cokoliv jde, pokud chcete. Sběratelské vášni se meze nekladou. Sbírání knih se datuje již od starověku. Papyry a svitky (předchůdci knihy v kodexové podobě) sbíraly jak instituce, tak soukromé osoby. Dochované zprávy již z tohoto období odkazují na sběratele bibliofilií, např. Socrates kritizoval bohatého mladého muže, který se snažil trumfnout  své přátele sbíráním děl slavných básníků a filozofů.

Odpověď na otázku, jak dlouho už papír existuje, závisí na tom, jak papír definujeme: Můžeme nazvat papírem už papyrus, který používali Egypťané již 3500 let před Kristem k předávání svých zpráv? Nebo pergamen? Nejstarší známý nález popsaného pergamenu lze vysledovat až do roku 2700 před naším letopočtem také v Egyptě. Výroba průmyslového papíru se za posledních 200 let rychle rozvíjela. Dnešní stroje mají délku až 300 metrů a produkují až 1 500 tun denně. V roce 1850 byla výroba papíru na celém světě pouze kolem 100 000 tun ročně; dnes je to 325 milionů tun ročně!

Název odkazuje na svátek světců Filipa a Jakuba Mladšího, který je od 19. století slaven 1. května. Pod názvem Valpuržina noc je slaven také v německy mluvících zemích a Skandinávii.  Kořeny těchto oslav sahají do doby před křesťanstvím a mají germánský a keltský původ. Zvyk pálení ohňů v předvečer prvního máje není historicky zmiňován v žádných staročeských pramenech.

Máme dárek pro všechny zákazníky ze zemí platícími eurem, zejména pak pro Slovenské milovníky knih. Nyní si můžete ceny u knih zobrazovat ihned v eurech a objednávky v eurech také platit. Ode dneška si už nemusíte dělat těžkou hlavu s přepočtem českých korun na eura. Abychom vám zpříjemnili nákup na našem eshopu, veškeré přepočty děláme za vás! Vše uvidíte na vlastní oči na našich stránkách.

Ten, kdo miluje knihy, miluje také knihovny a jejich tajemné kouzlo, které vyzařuje z místností zaplněných knihami. Čím je knihovna starší, tím je také tajemnější. Záhadnější jsou také příběhy, které se tam skrývají. Za všemi dveřmi v každé nové místnosti jsou knihy - některé jsou přístupné všem, jiné jsou zamčené. A pak jsou tu tajemné knihovny o kterých jste slyšeli nebo četli, ale které zůstávají pro širokou veřejnost a většinu milovníků knih uzavřené. Ale co kdyby existoval způsob, jak tyto knižní poklady navštívit a uspokojit svou vášeň?

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně je největší slavností křesťanského církevního roku, je oslavou Kristova zmrtvýchvstání a vítězství nad smrtí. V lidové tradici je dnešní den spjat s mnoha hezkými zvyky a tradicemi. Je to pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. Již v předkřesťanské tradici je toto období vítáním jara a nového života. Malují se vajíčka, pletou pomlázky a pečou se mazance. V některých krajích se dodnes udržuje zvyk svěcení pokrmů. Součástí tradice je zvyk, že část posvěceného pokrmu by měl dostat i každý host v domě.