Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Antikvariát Golem je internetový a zásilkový obchod.

Neobvyklé, neznámé a tajuplné knihovny, které musíte vidět

Neobvyklé, neznámé a tajuplné knihovny, které musíte vidět

Ten, kdo miluje knihy, miluje také knihovny a jejich tajemné kouzlo, které vyzařuje z místností zaplněných knihami. Čím je knihovna starší, tím je také tajemnější. Záhadnější jsou také příběhy, které se tam skrývají. Za všemi dveřmi v každé nové místnosti jsou knihy - některé jsou přístupné všem, jiné jsou zamčené. A pak jsou tu tajemné knihovny o kterých jste slyšeli nebo četli, ale které zůstávají pro širokou veřejnost a většinu milovníků knih uzavřené. Ale co kdyby existoval způsob, jak tyto knižní poklady navštívit a uspokojit svou vášeň?

Tady je 9 knihoven, které může navštívit každý a kde je najdeme...

1) Bodleian Library, Oxford, Velká Britanie

Bodleian není tolik tajemná knihovna jako zapomenutá. Bodleian je starší než Britská knihovna a pochází z doby alžbětinského kouzelníka Johna Dee, která byla otevřena v roce 1602.
 
V dnešní době to není jen knihovna, je to vlastně sbírka, která mimo jiné zahrnuje knihy o historii, medicíně, právu a hudbě. Některé veřejné místnosti můžete navštívit a prohlédnout si je, ale většinou musíte požádat o přístup.

Nestudenti mohou požádat o kartu čtenáře, pokud potřebujete  získat informace pro svoji  oblast výzkumu, kterou vám může knihovna poskytnout. Jen nečekejte, že budete moci vstoupit, chcete-li jen někde v tichu pracovat.

2) John Hay Library, Rhode Island, USA

Knihy vázané v lidské kůži jsou vzácné. Ale knihovna Johna Haye má tři z nich. Jedním z nich je De humani corporis fabrica (O struktuře lidského těla) od Andrease Vesaliuse, jedna z nejslavnějších učebnic anatomie. Kniha byla jednou z inspirací pro Desecration (Znesvěcení) a také v American Demon Hunters: Sacrifice.(Americký lovec démonů: Oběť)

Knihovna Johna Haye má i dvě kopie Tance smrti od Hanse Holbeina mladšího.

Pokud to pro váš vkus není dost okultní, pak v nich najdete také papíry od H. P. Lovecrafta, papyrusy ze starého Egypta, hliněné tablety z Babylonu a Napoleonovu posmrtnou masku. Jaké další rituální knihy se mohou skrývat na jejích policích?

3) Book and Bed Tokyo, Japonsko

Pokud jste někdy snili o tom, že usnete v pevnosti z knih, pak vám to může splnit tento hotel s knihkupectvím. Hosté si rezervují spací kabiny, které jsou obklopeny regály s 1700 tituly v angličtině i japonštině.

Je to více knihovna než hostel pro milovníky knihy. Hosté však mohou zůstat tak dlouho, jak budou chtít. Na jejich webu najdete, že Book and Bed není navržen tak, aby poskytoval pohodlný spánek - takže nečekejte pohodlné postele a nadýchané polštáře.

Místo toho Book and Bed umožňuje hostům potulovat se podle libosti a jak dlouho chtějí mezi regály s knihami a dřímat ve své útulné přihrádce.

4) Little Free Library, worldwide

Tyto neobvyklé knihovny mají více než jednu pobočku. Little Free Library je provozována jako nezisková organizace, která pracuje na principech sounáležitosti  a kreativity. Dobrovolníci, nazývaní  jako stevardi, budují vlastní malou bezplatnou knihovnu ve své vlastní komunitě.

Koncept je jednoduchý. Čtenáři si mohou knihy vzít k přečtení nebo knihy zanechat pro ostatní. Lidé mohou darovat knihy tak, že je nechají ve své nejbližší Little Free Library (Malé bezplatné knihovně). Je to skvělý způsob, jak sdílet své oblíbené knihy s místní komunitou.

Stevardi mají přístup k bezplatným a zlevněným knihám prostřednictvím hlavní organizace. Jejich cílem je zlepšit přístup ke knihám pro všechny čtenáře, ale zejména pro ty, kteří se nacházejí v jejich okolí. V listopadu 2016 bylo po celém světě registrováno více než 50 000 Little Free Library.

5) Szabo Ervin Library, Maďarsko

Budapešť je fascinující město, které je třeba navštívit.  Ale kromě pravé ruky svatého Štěpána je ve městě také knihovna Szabo Ervin, král tajemných knihoven.

Knihovnu nenajdete v mnoha průvodcích, což je škoda, protože stojí za to ji vidět. Původně to byl palác postavený v 19. století a knihovna se skrývá v moderní budově, která ho obklopuje.

Místnosti krásného paláce Wenckheim se v roce 1931 staly čítárnami nové Ústřední knihovny. Stará kuřácká místnost je místo, které musíte vidět. Má nádhernou galerií s točitým schodištěm.

6) Book Club of California, San Francisco

Básník, sběratel knih, majitel knihkupectví a tiskař založili  v roce 1912 tzv.bezpečnou tiskárnu. Klub původně podporoval pouze spisovatele z Kalifornie, ale nyní pokrývá  celý americký západ jako celek.

Klub vydal více než 200 knih a stejně jako všechny nejlepší tajemné knihovny má i jejich klubovna také vlastní sbírky vzácných knih. Je to největší klub sběratelů knih ve Spojených státech a má více než 800 členů po celé zemi.

A co je nejlepší, že během celého dne je přístupný veřejnosti. Takže pokud jste člověk, který stále nedůvěřuje elektronickým čtečkám knih, budete v Book Clubu jako doma.

7) The Literary and Philosophical Society, Newcastle, Velká Britanie

Největší nezávislá knihovna mimo Londýn je láskyplně nazývaná Lit a Phil, která se nachází nedaleko  hlavního nádraží  v Newcastlu upon Tyne. Je to nádherná budova v georgiánském stylu otevřena v roce 1825. Nyní má více než 160 000 titulů a její poslání zůstává stejné - vzdělávat obyvatele města.

Akademici objevili právě v Lit a Phil chybný překlad jména egyptské mumie díky zapomenutým dokumentům ukrytým na policích. Mumii Bakt-en-Hor v celé své slávě můžete vidět v nedalekém Great Museum North.

Knihovna poskytuje také konferenční prostory a pořádá pravidelné rozhovory a představení, které pomáhají získávat finanční prostředky pro knihovnu. Členové si mohou knihy půjčit i poštou!

8) The Bookbike of Pima County, USA

Toto je knihovna, která by neměla být neobvyklou. Dobrovolníci rozdávají zdarma knihy a průkazy do knihoven a poskytují informace o místní knihovně a programech na podporu boje proti negramotnosti. K dispozici jsou tři Bookbikes, všechny provozované dobrovolníky. V roce 2012 rozdali 11 276 knih!

Bookbikes každý měsíc navštěvují řadu míst, včetně farmářských trhů, domů pro obyvatele s nízkými příjmy, centrum pro teenagery a útulky pro ženy. Dobrovolníci, kteří stojí za Bookbikem, chtějí oslovit potenciální čtenáře, pro které je obtížné získat přístup do knihoven. Pokud čtenáři nemohou jít do knihoven, jednoduše jim knihovnu přinesou. Jednoduché!

9) Bibliotheca Apostolica Vaticana, Vatikán, Itálie

Žádný seznam tajemných knihoven by nebyl úplný bez zmínky o Vatikánu. Je jednou z předních knihoven světa.  Archivy, které byly veřejnosti představeny v thrilleru Andělé a démoni od Dana Browna, obsahují kolem 1,6 milionu knih, 8 500 inkubálií , 150 000 rukopisů a další archiválie . Nejstarší dokument pochází z 8. století. Mimo jiné obsahují dopisy o zrušení manželství krále Jindřicha VIII a Kateřiny Aragonské, soudní záznamy o Templářích z počátku 14. století a korespondenci mezi Vatikánem a osobnostmi jako Michelangelo nebo dokonce Hitler.

Vybraným skupinám se otevřely dveře teprve v roce 2010. Dříve měli přístup pouze schválení akademici. Archivy najdete v křídle Vatikánu za Bazilikou svatého Petra.
 
Vatikán rád tvrdí, že archivy jsou spíše soukromé než tajné. Ale stále existuje jedna část, která není přístupná ani akademikům. Jaké skryté poklady by uvnitř mohly ležet?

Tento seznam uvádí jen nepatrnou část tajemných a neobvyklých knihoven. Když příště navštívíte nějaké neznámé město, podívejte se, zdali tam také není nějaká schovaná tajemná nebo neobvyklá knihovna.

 +1 navíc - Strahovská knihovna, Praha, Česká republika

Klášterní knihovna si uchovává ducha vzdělání, které nemá daleko do spiklenectví. Tajné vědomosti, důvěrně předávané z generace na generaci. Není už tohle svým způsobem živná půda pro genialitu? 

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe dochovaných historických knihoven ve střední Evropě. Obsahuje 200 000 svazků, z toho 3 000 rukopisů a 1 500 prvotisků. Ve speciální trezorové místnosti se uchovává cca 4 500 svazků.
 
Teologický sál pochází z druhé poloviny 17. století a je domovem asi pro 1 800 knih. Sbírka knih se postupně v klášteře rozrůstala a tak bylo nutné o století později přidat další sál, dnes zvaný Filosofický. V tomto sále najdeme přes 42 000 knih a také první knihovnickou pomůcku. Jsou to obrázky nad policemi, které symbolizují druh literatury, která v nich byla uložena.

V hudebním archivu jsou k nahlédnutí vzácné přepisy několika Mozartových děl. Vedle toho se interiéry knihovny objevily ve Formanově filmu Amadeus.
 
Do místních knih můžete také stále nahlédnout. Ty, které jsou v dobrém stavu, můžete po objednání pod dozorem za speciálních podmínek i reálně prolistovat. Ty chatrnější jsou pak k dispozici v digitální podobě.
 
A kdo je po prohlídce unaven, může se přímo v areálu Strahovského kláštera občerstvit v pivovaru s jedinečnou atmosférou, který nabízí vlastní pivo Sv. Norbert. Historie pivovaru je doložena od roku 1400, kdy byl dán do nájmu opatem Janem, převorem Zikmundem a dalšími, měšťanu Menšího města Pražského Petrovi za 4 kopy českých grošů ročně.