Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Antikvariát Golem je internetový a zásilkový obchod.

Václav Čtvrtek: Pokračovatel klasiků českých pohádek

Václav Čtvrtek: Pokračovatel klasiků českých pohádek

Mnoho generací malých čtenářů vyrostlo na pohádkách o Křemílku a Vochomůrkovi, O loupežníku Rumcajsovi, Maková panenka, Říkání o víle Amalce, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, Vodník Česílko. Kdo by neznal tyto pohádky nebo Večerníčky! A co maji společného? Všechny vyšly z pera Václava Čtvrtka rodným jménem Václav Jan Maria Cafourek (4.4.1911 – 6.11.1976). V neděli 4. dubna 2021 si připomínáme 110. výročí od narození jednoho z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých autorů pohádek a dětské literatury.

Malý Václav se narodil  do rodiny berního úředníka v Praze – tehdy ještě v Rakousku – Uhersku. Po vypuknutí první světové války se celá rodina přestěhovala do Jičína k Václavovu dědečkovi. Tam také trávil s bratrem a sestrou většinu svých prazdnin. Již od dětství velmi rád četl. Knížky si půjčoval nejen z knihovny, ale i od svých učitelů.

Po ukončení války se vrátil zpět do Prahy. V Praze začal studovat nejdříve gymnázium, pak absolvoval kurz na obchodní akademii a pokračoval na právech. Studium však nedokončil a jako finanční úředník pracoval nejdříve v Chebu a dále v Praze. Toto povolání ho, ale moc nebavilo.

S psaním povídek začíná již během druhé světové války. Po osvobození začal pracovat v Československém rozhlase a brzy postoupil výše na místo vedoucího dramatického vysílání pro školy. V té době také začíná i publikovat v dětských časopisech: Brouček, Sedmihlásek, Vlaštovička a později v Mateřídoušce, Ohníčku nebo Pionýrovi. Píše pohádkové příběhy pro děti již pod jménem Čtvrtek, které si nechal úředně změnit 15. června 1959, prý podle jeho data narození 4. 4. Píše i pod jinými pseudonymi ve kterých měl zálibu – Jan Neděla, Karel Poledne nebo Huge Prattler. Děj svých příběhů umísťuje často na Jičínsko, tedy do kraje, kde trávil v dětství mnoho času u dědečka a babičky.

Postupem času začíná stále více převažovat vedle redakční činnosti jeho autorské psaní a v roce 1959 pracuje již jako svobodný spisovatel. Ve spolupráci s Československým rozhlasem pokračuje i nadále a jak se později ukáže bude pro něj i zlomová. Pro historii dětského vysílání i pro Václava Čtvrtka osobně byl důležitým datem 2. leden 1961. Tehdy poprvé byla vysílána pohádka na dobrou noc skřítka Hajaji. Vyprávěl ji Vlastimil Brodský a napsal ji právě Václav Čtvrtek. Jmenovala se Jak Hajaja procitl. Pohádky od Hajaji měly od počátku obrovský úspěch nejen u dětí, ale i u dospělých. Zásluhu na úspěchu měly v prvé řadě příběhy napsané Václavem Čtvrtkem. Jeho doménou se staly pohádkové seriály např. O pirátu Kolískovi, O Hrompaci a Tancibůrkovi, O vodníku Čepečkovi a svůj původ v rozhlasových pohádkách mají i slavné příběhy Křemílka a Vochomůrky. Bez výtečné interpretace vynikajících herců jako byl Vlastimil Brodský, Eduard Cupák, Jiřina Bohdalová nebo Karel Höger si tuto klasiku vůbec také neumíme ani představit.

Největší popularitu získaly ale knihy a pohádkové příběhy ilustrované převážně vynikajícími ilustrátory Radkem Pilařem a Zdeňkem Milerem, které byly natočeny pro televizi. Animované večerníčky např. Pohádky z mechu a kapradí, Rumcajs, Víla Amálka nebo Maková panenka patří ke klasice a přináší stále nové potěšení dalším generacím malých i velkých diváků.

Václav Čtvrtek se věnoval ve své tvorbě nejen pohádkovým příběhům, ale i psaní pro kluky a také dívčím románkům. Některé knihy jsou označovány za sci-fi romány pro mládež. Václav Čtvrtek měl velmi rád přírodu a jeho největším koníčkem bylo rybaření. Třeba se někdy při chytání ryb potkal s některým ze svých mnoha vodníků. Určitě i vy znáte vodníky Volšovečka, Česílka, Čepečka či Krapítka. Možná si vzpomenete i na zlého vodníka Kebule z pohádky Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni.

Kromě knižních vydání vycházela díla Václava Čtvrtka v časopisech, samostatných sešitech a také na gramofonových deskách. Některá se dočkala filmového a divadelního zpracování. Mnohá byla přeložena a oceněna jak doma tak i v zahraničí.

V roce 1975 byl jmenován čestným občanem města Jičína. S jeho jménem se můžete v Jičíně setkat hned na několika místech – náměstí Václava Čtvrtka, hospoda U Rumcajse, les Řáholec a dokonce i knihovna je po Václavu Čtvrtkovi pojmenovaná. Díky Václavu Čtvrtkovi a jeho pohádkám se Jičín v roce 2006 stal hlavním městem pohádek. Každoročně od roku 1991 se v Jičíně pořádá pohádkový festival. Starosta předává v září na jeden týden správu města dětskému parlamentu, který dohlíží, aby tu platily pohádkové zákony.

Osud Václava Čtvrtka byl ale velmi tragický. První žena a syn zemřeli předčasně na rakovinu a i jeho druhá žena podlehla zhoubné nemoci. A bohužel v r. 1976 podlehl (jako silný a dlouholetý kuřák) této zákeřné nemoci i on sám.